Jak lalki Barbie mogą wpływać na rozwój dziewczynek?

Lalki Barbie od wielu lat należą do najpopularniejszych zabawek dla dziewczynek. Ich wygląd wielokrotnie się zmieniał, a producent oferuje zarówno pojedyncze lalki, jak i całe zestawy z dodatkami. Warto zwrócić uwagę, że lalki nie tylko zapewniają doskonałą zabawę, lecz mają także aspekt edukacyjny.

Zmiany obyczajowości

Ostatnie lata to czas, w którym mamy do czynienia z wieloma zmianami dotyczącymi obyczajowości. Otoczenie dziewczynek i młodych kobiet wygląda inaczej niż kilkanaście lat temu. Obecnie zwraca się dużą uwagę na obecność kobiet w przestrzeni publicznej i na eksponowanych stanowiskach. Może to inspirować dziewczynki do niestandardowego działania podczas zabaw, jak również planowania swojej przyszłości w inny sposób niż ich mamy lub babcie. 

Łamanie stereotypów

W ślad za tymi zmianami idą nowe propozycje firmy Mattel, producenta lalek Barbie od ponad pół wieku. Firma stara się zachęcić do zakupów rodziców wychowujących swoje dzieci w duchu poszanowania równości i odrębności każdej osoby, bez względu na płeć. W ten sposób Mattel dołącza do ruchu nawołującego do łamania stereotypów związanych z wychowywaniem dzieci. Dlatego w sklepach dostępne są zarówno tradycyjne lalki Barbie, jak i zestawy przedstawiające kobiety w zawodach zdominowanych dotychczas przez mężczyzn, na przykład, model Barbie astronautka.

Rozszerzanie wiedzy

Dziś bardzo wiele mówi się także o różnicach pomiędzy ludźmi, które nie powinny być powodem do dyskryminacji lub umniejszania roli różnych grup osób w społeczeństwie. Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do zauważania tych różnic i ma to swoje odzwierciedlenie w oferowanych w sklepach zabawkach. Lalki Barbie przedstawiają pełny obraz kobiecości i są dostępne w wersjach z różnym kolorem skóry oraz rodzajem sylwetki. Rodzice mogą zdecydować się na zakup zabawek przedstawiających charakterystyczne cechy kobiet mieszkających w różnych miejscach na świecie.

Wpływ na dorosłe życie

Różnorodność zabawek z pewnością będzie miała wpływ na postrzeganie świata przez następne pokolenia. Lalki Barbie mają w tym swój udział i powinny być wybierane przez rodziców, którym zależy na wszechstronnym rozwoju swoich dzieci. Zabawki firmy Mattel są wykonane z wysokiej jakości materiałów i są w pełni bezpieczne dla maluchów. Dziecko może za ich pomocą doskonalić umiejętności manualne. Ponadto lalki Barbie mogą inspirować do poznawania świata i podejmowania nowych wyzwań w dorosłym życiu.